Чт
01/10/2020
6:55:36
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Жовтень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Архів записів
Наше опитування
Про шкільну форму ...

[ Результати · Архів опитувань]
Всього відповідей: 220
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Міністерство
Департамент
Васильківський РМК
КОІПОПК
Український ЦОЯО
Київський РЦОЯО
Інститут ІТ
Біологічний сайт
Педагогічна преса
Інтелект України
School Champion
Путрівський НВК

Афінський Акрополь - що це?

Однією з головних визначних пам'яток Греції є Афінський Акрополь. Це об'єкт світової культури і важливий історичний пам'ятник. Акрополей в Греції багато, але Афінський - найвідоміший і відвідуваний туристами. Дивитися на Акрополь найкраще взимку або навесні. У перекладі з грецької мови Акрополь - «верхнє місто».

Пагорб, на якому розташувався Акрополь називають «Священна скеля» і являє собою плато, на якому і знаходиться сам акрополь. Його висота 25 метрів і ширина приблизно 15. У 5 столітті до н.е. Акрополь побудували на честь, шанованої греками, богині Афіни. Будівництво Акрополя велося протягом майже десяти років в середині першого тисячоліття до н.е. Сама будова зводилося з військовими цілями.

Акрополь в Афінах має ще й іншу назву - «Кекроп» або «Кекропс». Ця назва була дана місту на честь першого правителя Афін. Сам храм богині Афіни носить назву «Парфенон». Пізніше, коли сам Акрополь вже був зруйнований, на його місці греки звели храм Ерехтейон і храм Ніки. Перший з храмів було споруджено для здійснення ритуально-релігійних обрядів. Всі історичні пам'ятники на Акрополі розповідають про давньогрецької історії та культурі.

На думку істориків, перші поселенці з'явилися на Афінському Акрополі в період неоліту. Вперше археологічні дослідження цих місць проводилися в 1835-37 роках, і лише в кінці дев'ятнадцятого століття розкопки продовжив Панагіотіс Каввадіас. Пам'ятники Акрополя істотно постраждали від забрудненого навколишнього середовища, і в 1975 році уряд Греції прийняв рішення відновлювати Акрополь. Але так як реставраційні роботи проводилися дуже повільно, багато пам'ятників історії і культури Давньої Греції в 2007 році перенесли на територію недавно побудованого музею Акрополя.

Що таке флора?

   Всі рослини, що оточують нас на суші і під водою, складають флору Землі. Це і дерева-велетні, і хирляві маленькі билинки, і навіть мікроскопічні морські водорості. Ботаніка - дуже захоплююча наука. Адже вона займається класифікацією нескінченно різноманітного рослинного світу. Невеликі рослини можна засушити і скласти з них гербарій. Ну, а визначити і описати їх можна за допомогою спеціальних класифікаторів і словників.

У Стародавньому Римі богиня Флора протегувала квітам і садам. В її честь влаштовувалися пишні квіткові свята. Нинішній варіант цих древніх днів квітів і садів - виставки квітництва, які приваблюють численних відвідувачів.

 

 

Чому місто Київ так називається?

Археологи стверджують, що поселення людей на території Києва існували вже в епоху кам'яного віку. Ну, а саме місто було засноване приблизно в VI-VII століттях н.е. як центр слов'янського племені полян.
Свою назву Київ отримав по імені Кия - легендарного засновника міста, про яке збереглося два літописних перекази. По одному з них, він був перевізником через Дніпро, і місце перевозу потім стало називатися Київським. По іншому - Кий і його брати Щек і Хорив заснували три поселення, які пізніше злилися в одне місто, названий по імені старшого брата. До речі, сам літописець вважає другу версію більш переконливою і, повідомляючи про поїздку Кия до Царгорода (Константинополь), додає, що якби він був простим перевізником, то навряд чи відправився б до візантійського імператора.
Цю версію підтверджують і археологічні розкопки, що визначили існування на місці Києва кількох поселень, що злилися потім в одне велике. У російських літописах місто Київ вперше згадується в 860 році. Піднесення Києва сталося через його зручного географічного положення: тут проходили найважливіші торгові шляхи - «із варяг у греки», в Царгород, в Азію, на Дон, до Новгорода.
У 882 році Київ став столицею Русі і з тих пір отримав почесне найменування «матері міст руських». Після розпаду Київської Русі в XII столітті на окремі князівства місто втратило своє значення. Політичний центр перемістився спочатку до Володимира, а потім до Москви, яка врешті-решт виконала історичне завдання об'єднання російських земель в єдину державу.

 

Що таке взагалі сонце?

Сонце - це зірка з діаметром 1400000 км, тобто в 109 разів більшим, ніж діаметр Землі. Загальновідомо, що сонячне тепло і світло - джерела нашого життя.

Сонце - ця найближча до Землі зірка. Вчені можуть досліджувати її, і це допомагає їм більше дізнатися про інших, більш віддалених зірках. Сонце знаходиться на відстані 150 млн. Км (93 млн. Миль) від Землі. Сонячному світлу потрібно 8 хвилин, щоб дістатися до нас. Друга по близькості до нас зірка називається Проксіма Центавра, і її світло досягає Землі за 4,5 року.

Ми живемо в Сонячній системі. Сонячна система - це ім'я, дане сімейству з 9 планет і їх лун, що обертаються навколо Сонця, разом з кометами і астероїдами, теж знаходяться на сонячній орбіті. Все в Сонячній системі знаходиться в русі. Місяця рухаються навколо своїх власних планет, кожна планета крутиться навколо своєї осі і також звертається навколо Сонця, а Сонце теж обертається. І все в Сонячній системі рухається по галактиці, в якій вона розташована. Багато вчених вважають, що сонячна система утворилася близько 4600 млн років тому. Сила тяжіння зібрала величезну хмару газів і пилу воєдино. Сонце сформувалося в середині, а планети виросли з куль газу навколо нього. Сонце - її центральна зірка. Вона настільки велика, що не вмістилася б навіть між Землею і Місяцем. А адже відстань між ними теж немаленьке - 400000 км!

Сонце набагато більше будь-якої планети Сонячної системи. Постарайтеся уявити його розміри: якби Земля була розміром з горошину, то Сонце було б великим, як футбольний м'яч.

Сонце - звичайна зірка, як мільйони інших в Чумацькому Шляху, але воно відіграє дуже важливу роль в нашій Сонячній системі. Сонце як величезний блискучий куля на небі, зроблений з водню і дає тепло, світло і енергію в міру згоряння. Без Сонця не було б життя на Землі. Від Сонця виходить величезна кількість тепла і світла (гази на поверхні Сонця досягають температури +6000 градусів за Цельсієм - 10800 градусів за Фаренгейтом, а в центрі його - 15 млн.), Але більшість його втрачається у відкритому космосі протягом тих 8 хвилин, які необхідні сонячного світла, щоб досягти Землі.

І все-таки Сонце не найбільша з видимих ​​зірок. Підраховано, що діаметр надгіганта Бетельгейзе в 850 разів більше сонячного! Причому астрономи запевняють, що і ця зірка не найбільша! Зірки менше нашого Сонця називаються червоними карликами, а найменші зірки - це білі карлики.

 

Як святкують Пасху в різних країнах світу?

Пасха світле велике свято, що відзначається не тільки в Україні, а й у всіх православних країнах.

У Німеччині святкують католицьку Пасху. У них присутні два символи цього свята - яйця і великодній заєць. У німців це свято аналогічне українській масниці і означає прощання з зимою. У ці дні вхідні двері німецьких будинків прикрашені вінками, зробленими з  гілок. Увечері в суботу зазвичай влаштовується велике багаття - по доданню в ньому згоряють всі старі проблеми і прикрості. У неділю вранці віруючі підносять друг-другу корзини з ласощами і різними сувенірами.

Дуже красива великодня традиція склалася у Франції, вона називається «прикраса джерел». Виготовлені з доступних підручних матеріалів декоративні крашанки розвішуються на деревах поруч із джерелами. Ще одна примітна традиція в пасхальну неділю - хода людей по вулицях французьких міст, одягнених в лицарські обладунки.

В Австрії Великдень - це самий початок осені. Австрійці сім'ями виїжджають на природу, влаштовуючи пікніки. Великою популярністю на цих пікніках користується «блюдо Павлова» - прикрашений великою кількістю різноманітних фруктів солодкий пиріг.

Цікава великодня традиція існує в США: там безліч дітей, зібравшись на похилому газоні з кошиками, заповненими яскравими крашанками, змагаються, хто зможе далі покотити своє яйце.

В Італії Пасха - це найбільш шановане свято в році, адже саме з цієї країни почалося зародження православ'я. На всіх великих міських площах влаштовуються театралізовані вистави, які присвячені різним етапам життя, смерті і воскресіння Христа.

Звичаї святкування Великодня у всіх країнах залежать від менталітету населення і культури, передаючи свої світлі традиції з покоління в покоління.

Чому не можна вживати чіпси та пити багато газованої води?

Навряд чи хтось стане заперечувати твердження, що дуже важливо правильно харчуватися і що в дитячому раціоні повинні переважати овочі та фрукти. Але ти напевно, як і більшість сучасних дітей, серед великої кількості смачної їжі завжди з радістю вибирав би солодощі, чіпси, солоні сухарики і картопля фрі.
Може бути, ти вже багато разів чув, що ці продукти не можна назвати корисними для твого росту і здоров'я. Але ж ніхто і не може змусити тебе їсти кашу замість чіпсів і пити свіжовичавлені соки замість газованих напоїв. Ось тільки знати, чим небезпечне для тебе неправильне харчування і якої шкоди можуть заподіяти твоєму здоров'ю подібні продукти, ти вже маєш повне право.
Сьогодні вчені стверджують: те, чим харчується дитина до десятирічного віку, робить значний вплив на всю його подальше життя.
Під час численних медичних досліджень лікарі-дієтологи звернули увагу на одну дуже сумне явище. В останні роки в багатьох будинках зі святкового столу на щоденний перемістилися не тільки численні солодощі, а й різноманітні копченості. Те, що раніше люди їли лише по великих святах, вони стали вживати щодня. До того ж з'явилися і відразу стали популярними різні хот-доги, гамбургери, чізбургери. Зараз навіть дні народження дітей прийнято святкувати в ресторанах фірми «Макдоналдс». Батькам зручно - вони позбавлені від клопоту, та й дітям такі частування завжди припадають до душі.
Однак медицина і державні органи багатьох країн вже б'ють тривогу. Почалася активна боротьба проти чіпсів, сухариків та іншого фаст-фуду (чизбургеров, гамбургерів, сендвічів, хот-догів, картоплі фрі). Лікарі намагаються захистити від вживання всієї цієї новомодної їжі хоча б дітей і підлітків. І тривожаться фахівці зовсім не без причин, вони переконані:
Постійно вживати продукти швидкого харчування не можна!
Лікарі прийшли до однозначного висновку: різке збільшення ваги і помітне погіршення здоров'я дітей безпосередньо пов'язані з їх неправильним харчуванням.
• Крім полюбившого тобі смаку, нічим корисним ні чіпси, ні хот-доги, ні інший фаст-фуд не можуть порадувати твій організм.
• Основна шкода від подібних продуктів полягає в тому, що вони містять легкозасвоювані вуглеводи, які, потрапляючи в організм, перетворюються на жири.
• Чіпси і картопля фрі обсмажуються в маслі, яке після кожної смаження ніхто не міняє. А неодноразовий вплив високих температур на будь-які масла призводить до утворення в них токсичних речовин, які руйнують клітини нашого організму.
• Всі газовані напої і багато цукерки, які ти так любиш, містять шкідливі барвники, які пошкоджують слизову оболонку не тільки ротової порожнини, а й багатьох внутрішніх органів.
• Всі згадані вище продукти та напої завдають серйозної шкоди твоєму здоров'ю. І якщо вже тобі зовсім не під силу відмовитися від них, то хоча б обмежуй себе - вживай їх в невеликих кількостях і не кожен день.

 

Потрібно взагалі вчитися?

  Петро Перший, який обожнював вчитися сам, і підданих своїх пристрасно бажав учити. І при тому - наочно. З подорожей і походів віз Петро в Росію наочні посібники. Він оточував ними себе, своїх близьких, з посібників становив своє улюблене дитя - Петербург.

Якби ми потрапили в Петербург петровського часу, то чимало б подивувалися: над Невою, що розтинає місто, не було жодного моста. Взимку замерзлі переправи позначали ялинками і серед них прокладали шлях. Але коли Нева розкривалася, потрапити з одного берега на інший посуху було не можна. Справжніх постійних мостів через такі широкі річки зводити тоді не вміли. Але чому б не звести плашкоутний міст? На баржі з якорями кладуться дошки - і міст готовий.

Не мине й двох років після смерті Петра, і в Петербурзі надійдуть саме так. Але при Петрові про мости і заїкнутися не сміли. Широченна Нева без мостів була навчальним посібником. Марив морем і кораблями цар пристрасно бажав, щоб кожен житель його «Парадиз» навчився керувати човном. Будь-якому «не зовсім бідному постояльцю» ставилося в обов'язок тримати біля причалу судно, яке на воді вживалося б як карети і коляски «на сухому шляху». Як переправлятися «зовсім бідним» постояльцям, в царському указі не говорилося. Власники ж човнів у встановлений термін мали бути до палацу Меншикова для проведення навчальних маневрів. Гравюри петровського часу відобразили ошатну картину: стрункі ряди вітрил над красунею Невою. Не всім «не зовсім бідним» обивателям ці маневри були до смаку. Але вибору у них не було. Всякий житель Петербурга опинявся в положенні школяра.

Сам же Петро ніколи не забував про свою роль учителя. Навчальним посібником зробився його будинок - Зимовий палац. Навряд чи знайдеться в Європі інший монарший палац, розташований так дивно - навпаки найбільшого промислового підприємства. А адже Зимовий палац стояв навпроти Адміралтейства, найбільшого заводу Росії! Це зараз в Адміралтействі вчать майбутніх капітанів. А за Петра тут будували кораблі - шум, гам, дим. Чому ж Петру захотілося поставити свій палац навпроти промислового гіганта? За два роки до початку будівництва Зимового палацу цар оприлюднив указ: «Селитися в Петербурзі, хто де працює». Сам Петро I складався на посаді інженера Адміралтейства, і якщо не відлучався з Петербурга у справах царським, щодня свою роботу виконував, за що й отримував зарплату. Втім, свою царську роботу «за сумісництвом» - писання указів і повчання чиновників - Петро теж проводив в Адміралтействі. Тут розташовувався його кабінет. Звідси протягом 17 років він керував країною. Адміралтейство було роботою Петра, Зимовий палац - будинком. Згідно з указом, будинку належало стояти навпроти роботи. Ось чому царський палац ще півтора століття після смерті Петра дивував іноземців своїм розташуванням в «промзоні». Це було навчальний посібник для городян - як вибирати місце для будинку.

Ні числа навчальним витівкам Петра. Одні з них прижилися - цивільний шрифт, арабські цифри, Академія наук. Інші - не дуже. Химерні шляху історії. Не прояви Петро вчительського завзяття, не народилася б самий «шкільний» поет Росії, правнук «навчального посібника».

Навіщо виміряли час?

 

   Йшло XVII століття, і раптом виявилося, що точний час потрібно не тільки астрономам. Для моряків воно стало питанням життя і смерті, для держав - джерелом прибутку. Епоха великих географічних відкриттів була в самому розпалі. Кораблі борознили океани. Але от невдача: моряки відкривали нову землю, однак через невміння знаходити довготу не могли вказати її точно на карті. Куди було плисти в наступний раз?

Галілео про його телескоп
Та що там нові землі! Проблеми з довготою приводили до того, що безмісячними ночами або в бурю суду налітали на вже відомі рифи - від того, що капітани не могли вирахувати довготи, і не розуміли, куди рухається корабель. З широтою все було просто - вона обчислювалася по нахилу сонця над горизонтом, але що робити з довготою, не знав ніхто. Уряду морських держав - Іспанії, Франції, Голландії, Венеціанської республіки - обіцяли небачені нагороди тому, хто зуміє вказати надійний спосіб визначення довготи.

Телескоп
Ще з давніх-давен було відомо: довгота визначається різницею в часі. 15 градусів руху уздовж земної дуги на захід чи на схід, 15 градусів довготи, зрушують час на 1 годину. Щоб дізнатися довготу, потрібно було знати різницю двох місцевих часів: того місця, де знаходився корабель, і порту, звідки він почав свій шлях. Поміряти місцевий час на борту корабля не становило проблеми: сонце було завжди «під рукою». Але як дізнатися час у вихідному порту?

Телескоп 17 століття
Можна було підшукати якусь повторюване небесне явище, яке видно одночасно на борту корабля і в пункті, звідки він вийшов. Наприклад, затемнення Місяця. Якщо заздалегідь знати, коли відбудеться затемнення, в момент його настання люди на кораблі отримають надійний сигнал про час в порту.

Сучасний телескоп
Англійський король Карл II у власному Грінвічському парку відкрив обсерваторію в надії на те, що королівські астрономи зуміють скласти таблиці з точним передбаченням місячних затемнень. Наприклад Карла послідував Людовик XIV у Франції. Король-сонце заснував Паризьку обсерваторію для складання місячних таблиць. Астрономи впоралися із завданням, але проблеми довготи не вирішили. На жаль, затемнення Місяця мають звичай відбуватися 2-4 рази на рік. А що було робити в проміжках? А якщо небо в довгоочікувану ніч затягувало хмарами?

Галлей запропонував дивитися не на Місяць, а на супутники Юпітера. Він відкрив їх зовсім недавно за допомогою новітнього приладу - телескопа. Затемнення траплялися з ними куди як частіше, ніж місячні, - 1-2 рази протягом ночі. Тільки й для супутників Юпітера погода винятків не робила і Хмари не розсовувала. Та й потужних телескопів на всі кораблі не вистачало. Що ж до майстерних спостерігачів на кожному кораблі, не кажучи вже про Предсказательная таблицях ... Загалом, складнощів з галлеєвим методом було більше, ніж результатів.

Яка радість в слові ШКОЛА?

«За що мене школа вчить?» - Запитав один мій знайомий, збираючись вранці в перший клас. Будемо милосердні. Простим стародавніх греків. Вони не хотіли. Вони не знали, що так вийде. І уявити собі не могли, як воно потім обернеться.

Слово школа походить від давньогрецького схоле. Відкриємо словник і виявимо, що в перекладі означає - «дозвілля, вільний час, свобода, відпочинок, неробство, бездіяльність». Так, але як же з «вільного часу» могла вийти «школа»? Вони там що, у Стародавній Греції, всі були прогульниками?

Стародавні школярі
Слово «схоле» з'явилося в ті далекі часи, коли давньогрецьких хлопчиків ще ніхто не будив вранці, щоб відправити у навчальний заклад, і прогулювати їм було просто нічого. «Схоле» придумали дорослі стародавні греки, великі любителі поговорити. Деякі з них були не проти обговорити пристрій природи і сенс життя і вважали, що займатися цим краще в компанії визнаних мудреців. Як правило, хороша давньогрецька погода не перешкоджала таким розмовам, вистачало вільного часу і мудреця вислухати, і, якщо прийде охота, посперечатися. Такі дружні збори теж стали називати «схоле».

Читаємо словник далі: «заняття на дозвіллі, розмови, вчена бесіда». Коли давньогрецьким дітям довелося-таки відправитися на навчання, їх заняття назвали словом, що належали колись тільки до вчених бесід дорослих, які ті вели на дозвіллі і для власного задоволення. Так доросле «вільний час» стало «школою» для дітей.

Не варто думати, що давньогрецькі дорослі були повними неробами і лише розважалися, поки їхні діти сиділи над граматикою і математикою. Для роботи, праці у греків теж слово знайшлося. Воно звучало «асхоліа» - «відсутність відпочинку». Але не скасовувало школи, що була колись дозвіллям.